Hava Soğutmalı ve Su Soğutmalı Chiller

14.04.2020
1.446
Hava Soğutmalı ve Su Soğutmalı Chiller

Chiller Nedir?

Chiller en basit tanımı ile tesisatta devir daim edilen suyun soğutulmasını sağlayan yüksek kapasiteli soğutma sistemidir.

Öncelikle chillerin çalışma prensibi bildiğimiz soğutma çevriminden farklı değildir Diğer soğutma sistemlerinden farkı soğutulan maddenin su olmasıdır Kullanım alanlarına göre farklı tiplerde olmaktadırlar.

Chillerde soğutma çevrimi yapan dört temel eleman vardır bunlar

  • Kompresör
  • Kondenser
  • Genleşme vanası
  • Evaporatör

Bunlara ek olarak sistemdeki suyun dolaşmasını sağlayan sirkülasyon pompası, sistemin otomatik kontrolünü sağlayan otomasyon sistemi ve emniyet ekipmanlarının da büyük önemi vardır.

Chillerin çalışma prensibini anlatacak olursak kısaca şu şekilde gerçekleşir.

Evaporatör den gönderilen soğutucu akışkan kompresörle sıkıştırılarak sıcaklığı ve basıncı arttırılır. Basıncı ve sıcaklığı artan soğutucu akışkan kondensere  geçer. Kondenser tipine bağlı olarak soğutucu akışkanın sıcaklığının suya ya da havaya aktarılması sağlanır. Bu aşamada sıvı hale gelen soğutucu akışkan genleşme vanasından geçerek sıcaklık değişimine uğrar ve soğur. Burada soğuk hale gelen soğutucu akışkan çevirimin son elemanı olan evaporatöre gelir. Burada bulunan eşanjör vasıtası ile ısısını suya aktararak suyun soğuması sağlanır. Soğuyan su hidrolik pompa yardımı ile sisteme gönderilir ve soğutma çevrimi bu şekilde devam eder.

Chiller soğutma grupları kondenser tiplerine göre ikiye ayrılırlar.

  • Hava Soğutmalı Chiller
  • Su Soğutmalı Chiller

Her ikisinin de soğutma çevrimi aynıdır, sadece kullanılan kondenserin yapısında farklılık vardır.

HAVA SOĞUTMALI CHİLLER

Hava soğutmalı Chillerde kondenserde bulunan fanlar sayesinde Soğutucu akışkan hava ile soğutulur ve ısı transferi gerçekleşmiş olur. Hava soğutmalı chillerler yapıları gereği atmosfere açık dış ortamlara monte edilmelidirler. Chiller cihazının monte edileceği yerin sürekli taze hava akışına açık olması ve çoklu cihaz kurulumunun gerekli olduğu durumlarda  ise cihazlar arası mesafenin korunması gerekmektedir. Hava soğutmalı chillerlerin tercih edilme sebepleri arasında su tüketiminin minimize edilmiş olması ve paket tip bir cihaz ile kullanıcının ihtiyacını karşılamış olması gelmektedir.

SU SOĞUTMALI CHİLLER

Hava soğutmalı chillerden farkı kondenser devresindeki sıcak haldeki soğutucu akışkanı su kullanarak soğutmasıdır. Gazın soğutulması için hava soğutmalı bataryalar yerine boru tipi ya da plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılır. Bunun gerçekleşebilmesi için sürekli bir su kaynağına ihtiyacı vardır. Genellikle su ihtiyacı için kullanılan kaynak soğutma kulesidir. Fakat kullanım alanlarına göre bu kaynak Akarsu veya Deniz olarak da çeşitlendirilebilir. Yapısı gereği boyutları daha küçük ve dış ortama konulma zorunluluğu olmadığından dolayı iç ortamlarda ve mekanik odalarda rahatlıkla kullanılabilir.

KULLANIM ALANLARI

Chiller soğutma grupları endüstriyel alanlarda en çok tercih edilen sistemlerdir. Soğutma suyunun ihtiyaç olduğu bütün sitemlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En çok kullanılan yerlerin başında havalandırma ile soğutma yapılan Ofis,AVM, İş merkezleri, Rezidans, Hastane vb yapılar gelmektedir. Ayrıca soğuk suyun ihtiyaç duyulduğu birçok fabrika ve üretim yapan proses tesislerde de yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.