Sifonik Sistem Nedir? Sifonik Süzgeç Nasıl Çalışır?

04.04.2020
1.061
Sifonik Sistem Nedir? Sifonik Süzgeç Nasıl Çalışır?

Sifonik Sistem Nedir? Sifonik Süzgeç Nasıl Çalışır?

Sifonik Sistem Nedir?

Sifonik sistem çatılarda bulunan vakumlu yağmur drenaj sistemidir. Geçmişte yağmur drenaj sistemi olarak sadece geleneksel sistem kullanılmaktaydı. Geleneksel sistemde yağmur sularının doğal akışın hava ile yer değiştirerek borular içerisinden akması ve yatay hatlara zorunlu verilen 2-3 derece eğim çalışmaktadır. Bu sistemde boru içerisinde su ve hava birlikte çalıştığından dolayı boru tam kapasite su ile dolu olarak çalışamaz.

Sifonik Süzgeç Nasıl Çalışır?

Vakumlu drenaj sistemi olan sifonik sistemler boruların tamamen su ile dolmasıyla çalışmaktadır. Yatay hatta verilen 0 % eğim ve hesaplama sonucunda bulunan düşük çaplar ile sistemin önce tam olarak su ile dolması sağlanır. Tam olarak su ile dolan ve içinde hava barındırmayan ortamda su yatay hattan dikey hatta geçerken beraberinde vakum etkisi yaratır. Bu vakum sayesinde suyun hızı ve debisi artar. Boruların tamamen doldurulması ile boru çapları geleneksel sisteme göre yarı yarıya azalır. Yatay hatta çok uzun mesafelere eğim olmadan borulama yapılabilir. İniş sayıları geleneksel sisteme göre çok daha azdır. Sifonik sistemler oluşan yüksek debi sayesinde kendi kendine temizleme yaparlar.

Sifonik yağmur suyu drenaj sistemindeki vakum etkisi; sistemin tamamen dolu çalışmasını sağlamaktadır. Vakum etkisi sonucu yatay eğim zorunluluğu ortadan kalmakta ve geleneksel sistemlere göre daha düşük çaplardaki borular kullanılabilmektedir. Sifonik sistemlerde Yatay hatta çok uzun mesafelere eğim olmadan borulama yapılabilir. Sifonik sistem temelde akışkanın enerji denkliği prensibinden yararlanarak suyun herhangi bir eğime gerek kalmadan oluktan ya da çatıdan tahliye edilmesidir. Bu karmaşık hidrolik hesabın çözümü için Bernoulli’nin akış denkleminden yola çıkılarak yapılmıştır. Sistem basınç farklarını ve akış hızını dengelemek için farklı çaplarda boru kullanmayı gerektirir. Bu farklı materyallerin kullanımında kayıpları azaltmak önemlidir. Sifonik sistem meteorolojiden alınan standart zamanlarda görülen en büyük yağış değeri raporlarına göre son 100 yılda, 5 dakika için görülen en büyük yağış değeri baz alınarak hesap edilir. Süzgecin girdap kırıcı yapısı sayesinde suyun sisteme dönerek girmesini engelleyerek sistemin hava almamasını ve çok katlı yapısı ile sistemin sürekli aktif çalışmasını sağlar. Contalı birleşim kullanılmadığı için sistem içine hava girişi önlenir ve zamanla conta bozulmalarından kaynaklanacak sızdırmazlık sorunları çözülmüş olur.

SİFONİK SİSTEMİN AVANTAJLARI

 • Sistem %100 doluluk oranı ile çalışır ve bu sayede büyük boru çaplarının kullanılmasına gerek kalmaz. Boru çağı geleneksel sistemin neredeyse yarısı kadar olmaktadır.
 • Minimum sayıda süzgeç kullanılır.
 • Dikey iniş ve yer altı borularının daha az kullanılması ile daha az işçilik ve malzeme maliyeti oluşur.
 • Sistemin yüksek debide çalışması sonucu kendi kendine temizleme özelliği ile tesisatın tıkanma riskinin olmaması
 • Altyapı çalışması gerektirmez
 • Özel askılama sistemi ile boruların genleşmesinden dolayı yarattıkları hareketlerin kontrol altına alınabilmesi ve dolayısıyla daha güvenilir bir tesisat özelliği
 • Contalı birleştirme sistemi kullanılmadığı için sızıntı sorunu yaşanmaz.

Derin Mühendislik Sifonik Sistem Çalışmaları

Derin mekanik mühendislik firması olarak sifonik sistemlerde Dünya lideri olan Geberit markası ile çözüm ortaklığı yapmaktayız.  Geberit Pluvia sifonik çatı drenaj sistemi ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile düşük maliyet, yüksek performans alarak memnun olan müşteri kitlesini yakaladık.  Sifonik çatı drenajı ile daha az boru hattı, daha fazla performans elde edebileceğiniz Geberit sifonik sistemler hakkında detaylı teknik bilgi alabilirsiniz ve size özel teklifler isteyebilirsiniz. Derin mühendislik olarak özel seminerlerle aldığımız sifonik sistem projelendirme ve taahhüt işlerinde yetkin mühendislerimizle hizmetinizdeyiz.

Neden Geberit Sifonik Çatı Drenaj Sistemi?

Geberit Pluvia sifonik çatı drenaj sistemi sektörün öncü firması olmakla beraber  yıllardır çatı drenajındaki standardı belirlemektedir. Geberit Pluvia en yoğun sağanak yağışlarda bile verimli ve güvenilir çatı drenajı sağlar. Sifonik çatı drenajı için konvansiyonel sistemlere göre daha az ürün malzemesi ve alan gerektiği için mekan planlaması açısından daha fazla tasarım özgürlüğü sağlar. Daha fazla tasarım özgürlüğü ve montaj kolaylığı, Geberit uzmanlığını tercih etmenin iyi nedenleri arasındadır. Geberit, ince düşünülmüş detaylar ve sistem bileşenlerinde yüksek kalite sunar. Geberit Pluvia drenaj sistemi; yüksek güvenilirlik, uzun vadeli kullanım ve sorunsuz çalışma sağlar.

Geberit Pluvia sifonik çatı drenaj sisteminin avantajları:

 • Sifonik sistemin yüksek drenaj kapasitesi ile daha az süzgeç gerektirir. Böylece çatı korunurken, malzemeden ve çalışma saatlerinden tasarruf sağlanır.
 • Borular tamamen dolduğu için konvansiyonel sistemlere göre daha az boru gerektirir. İniş borularından tasarruf ile tasarımda daha fazla esneklik sağlar.
 • Eğimli olmayan yatay boru hatları ile maksimum alan kullanımı yaratır. Drenaj sistemi alan kaybına neden olmaz.
 • Daha az sayıdaki iniş kolonu ve bağlantı, daha az montaj ve malzeme maliyeti anlamı taşır.
 • Geberit Pluvia boru hatları komple dolum için tasarlanmıştır. Bu sistemle boru çapı mümkün olduğunca küçülür.
 • Boru hattı dolu olduğunda 0,5 m / sn’yi aşan yüksek akış hızı, sistemin kendini temizlemesine yardımcı olan emiş gücü oluşturur.

Geberit Pluvia çatı drenajının sağladığı yenilikler

Gelişmiş tasarım

 • Önceki tasarımlara kıyasla tüm Geberit çatı suyu girişleri için daha kompakt yapı tarzı ve ergonomik tasarım
 • Kolay montaj ve bakım için yeni çevir ve kitle mekanizması
 • Daha yüksek yalıtım kalınlıkları için ekstra uzun Geberit HDPE bağlantı parçaları

Daha kolay planlama ve hesaplama

 • Autodesk® Revit® için Geberit ProPlanner yazılımı
 • Bütün BIM verileri kullanılabilir
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.