Mutfak ve Banyo Egzoz Havalandırma Fanlarında Tasarruf İçin Önlemler

04.04.2020
244
Mutfak ve Banyo Egzoz Havalandırma Fanlarında Tasarruf İçin Önlemler

Bu tip fanlar genellikle sabit devirli fanlardır. Buralarda fan enerjisinden tasarruf için aşağıdaki önlemler sayılabilir.

* Kademeli devirli fanlar kullanılabilir.

* Fanların gerekli olmadığı zamanlarda çalıştırılması (zaman saatleri kullanılması) sağlanabilir.

* Merkezi egzoz fanları yerine, lokal fanlar kullanılması ve bu fanların bağımsız kumandaları aydınlatmadan,  zaman saatlerinden veya

kullanıcılardan) olması sağlanabilir.

* Damper bina otomasyonu yangın sinyali verdiğinde, havayı garaj yerine dışarı atmalıdır. Yangın damperi kullanmak ve yangın ihbar sisteminden kumanda olarak çalışmalıdır.

* Sürekli olmayan havalandırma fanları için havalandırma debisi : küçük banyolarda (10 m2’ye kadar ) her 1 m2 için 17m3/h (veya saatte 8 hava değişimi ) , büyük banyo -tuvaletlerde (10 m2 ‘den büyük ) her 1m2 için 15 m3/h , jakuzili banyolarda ise 170 m3/h tavsiye edilir.

* Fan , duşun veya tuvaletin üzerine konulur. Banyo kapısının altında , hava girişi için açıklık bırakılmalıdır.

Fanlar zaman ayarlı olmalı ve banyodan çıkıldıktan belirli bir süre çalışmaya devam edebilmelidir. Banyolarda sürekli havalandırmada fan debisi 35-85 m3/h olmalıdır.

*Tuvalet fanlarının kullanılmadığı zaman çalışması sağlanabilir.(Zaman saatli fanlar ışıklar kapatıldıktan sonra 5-10 dakika sonra durabilir.)

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.