Fan Coil Sistemlerinde (Sulu Sistemlerde) Free Cooling Uygulaması

27.03.2020
232
Fan Coil Sistemlerinde (Sulu Sistemlerde) Free Cooling Uygulaması

Sulu sistemlerde su tarafı free cooling sistemleri doğrudan ve dolaylı olarak iki tipe ayrılabilir. Doğrudan su tarafı sistemleri, fiziksel olarak soğutulmuş su devresiyle kondenser devresini free cooling operasyonu sırasında birleştirir. Böylece ısıyı direkt olarak soğutma kulesinden dışarı  atmak mümkün olur.

Burada soğutulmuş su devresi , free cooling sırasında açık devre haline gelmektedir. Bu tekniğin ana avantajı , soğutulmuş su sıcaklığını dış hava yaş termometre sıcaklığına yaklaştırmak ve minimum değere indirebilmektir. Böylece free cooling kapasitesini maksimize etmek mümkün olur. Ancak bu sistemin dezavantajı , çok sıkı su şartlandırma yapılarak , korozyon riskini minimize etmek ve suyu çok iyi filtre etmektir. Soğutma kulesinden giren toz, toprak  ve kirin , soğutulmuş su devresinde çökelmesini önlemek zorluğu vardır. Bu nedenle çok iyi bir filtrasyon gereklidir. Kirlilik ve korozyon riski bu sistemlerin kullanımını sınırlamaktadır.

Bu sistemde free cooling, dış hava yaş termometre sıcaklığının düşük olduğu dönemlerde yapılabilir. Bunun için dış sıcaklığın düşük olduğu bu dönemde sistemde (bilgisayar odaları gibi) hala ciddi bir soğutma yükü olması şarttır. Bu nedenle bu sistemlerde soğutulmuş su sıcaklığının biraz daha yüksek olması kabul edilebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.