Değişken Devreli Sirkülasyon Pompaları

26.03.2020
302
Değişken Devreli Sirkülasyon Pompaları

HVAC sistemlerinde pompaların enerji tüketim payları önemlidir. Özellikle payları önemlidir. Özellikle tam sulu klima sistemlerinde, yıllık elektrik enerjisi tüketiminde pompalar önemli paya sahiptir. Bu tür klima sistemlerinde, HVAC cihazları toplam elektrik tüketimi içinde payı % 3-12 mertebesindedir.

Isıtmada kullanılan sirkülasyon pompaları küçük güçlü olsalar da , sürekli çalıştıklarından toplamda tükettikleri elektrik enerjisi çok büyüktür.

AB ülkelerinde konut ısıtmada kullanılan küçük ( gücü 250 W’dan küçük )sirkülasyon pompaları yılda yaklaşık olarak 40 TWh/ (=40.106 kWh/yıl) elektrik enerjisi tüketmektedir.

Sirkülasyon pompaları zamanlarının büyük kısmında kısmi yükte çalışır. Sıcak su tesisatında kullanılan sirkülasyon pompalarının sağladığı tasarrufun değerlendirilmesi için bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada Ankara’da tipik bir kış mevsimi boyunca sirkülasyon pompalarının enerji tüketimi hesaplanmıştır. Kısmi yüklerde değişken devirli pompanın , basıncı sabit tutacak biçimde çalıştırıldığı dikkate alınarak gerekli güç değeri bulunmuştur. Öte yandan sabit debili halde güç değeri yıllık çalışma saatiyle çarpılarak sabit debili sistemin enerji tüketimi kolayca bulunabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.