Bu tip fanlar genellikle sabit devirli fanlardır.Buralarda fan enerjisinden tasarruf için aşağıdaki önlemler sayılabilir.
* Kademeli devirli fanlar kullanılabilir.
* Fanların gerekli olmadığı zamanlarda çalıştırılması (zaman saatleri kullanılması) sağlanabilir.

* Merkezi egzost fanları yerine, lokal fanlar kullanılması ve bu fanların bağımsız kumandaları aydınlatmadan , zaman saatlerinden veya
kullanıcılardan) olması sağlanabilir.
* Damper bina otomasyonu yangın sinyali verdiğinde , havayı garaj yerine dışarı atmalıdır.Yangın damperi kullanmak ve yangın ihbar sisteminden kumanda olarak çalışmalıdır.
* Sürekli olmayan havalandırma fanları için havalandırma debisi : küçük banyolarda (10 m2’ye kadar ) her 1 m2 için 17m3/h (veya saatte 8 hava değişimi ) , büyük banyo -tuvaletlerde (10 m2 ‘den büyük ) her 1m2 için 15 m3/h , jakuzili banyolarda ise 170 m3/h tavsiye edilir.
* Fan , duşun veya tuvaletin üzerine konulur.Banyo kapısının altında , hava girişi için açıklık bırakılmalıdır.
Fanlar zaman ayarlı olmalı ve banyodan çıkıldıktan belirli bir süre çalışmaya devam edebilmelidir.Banyolarda sürekli havalandırmada fan debisi 35-85 m3/h olmalıdır.
*Tuvalet fanlarının kullanılmadığı zaman çalışması sağlanabilir.(Zaman saatli fanlar ışıklar kapatıldıktan sonra 5-10 dakika sonra durabilir.)